Kvalita našich nehtů a změna jejich barvy mohou být dobrým ukazatelem našeho zdraví. Každá barva má totiž svou vlastní významnou diagnostickou hodnotu. Pokud vidíte na nehtech změnu barvy, je to důvod, proč navštívit svého lékaře a provést potřebné testy.

Degenerace nebo deformace kůže je často velmi významným znakem různých onemocnění. Následující informace pomohou pochopit, o co se může jednat při změně barvy nehtů.

Barevné změny nehtů

Žluté nehty

Žluté nehty mohou být prvním příznakem onemocnění jater. Žlučové kameny, některé infekce jater, cirhóza, hepatitida a některé rakovinové buňky mohou způsobit změny barvy nehtů na žlutou. Dále se může jednat o nedostatek železa nebo infekci močových cest.

Hnědé nebo černé nehty

Bohužel, hnědé a černé nehty mohou být prvním varovným příznakem rakoviny kůže. Doporučuje se navštívit lékaře a prozkoumat, co se děje. Černé tečky na nehtech mohou být způsobeny chronickou infekcí, nedostatek vitamínu B12 nebo hepatitidou.

Bílé skvrny

Bílé skvrny na nehtech jsou signálem onemocnění. Patří mezi ně nedostatek vitaminu A nebo křečovité prsty. Mohou být také způsobeny stresem nebo infekcí. Nezapomínejte na fakt, že bílé skvrny mohou také naznačovat onemocnění jater.

Šedé nebo modré nehty

Šedé nehty mohou být volně spojeny s různými infekcemi a mohou být také způsobeny průtokem krve nebo špatnou cirkulací. Pokud máte šedé nebo modré nehty, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Špičky nehtů černé nebo oranžové

Obvykle znamená, že neléčíte svá onemocnění nebo jednoduše trpíte alergií na léky, které užíváte. To je důvod, proč je důležité, abyste se poradili se svým lékařem o svém stavu.

Zlomené nebo vyboulené nehty

Tyto příznaky souvisejí se stresem a nedostatkem vitamínu A. Tyto stavy mohou být také způsobeny mikrobiální infekcí nebo poruchou metabolismu. Pokud dojde k poškození nehtů, je nutné navštívit lékaře.

Jak léčit nehty?

Nejdůležitější je vždy vyhledat lékaře a provést potřebné testy pro zjištění stavu Vašeho zdraví. V závislosti na výsledcích testů Vám lékař předepíše potřebnou léčbu.

Jako prevenci onemocnění nehtů doporučujeme:

  • Dodržovat a pečovat o rutinní hygienu nehtů -řezání, čištění a česání.
  • Odmítnout používat nebezpečné chemikálie.
  • Pít dostatek vody.
  • Vyhnout se strachu a stresu.
  • Vyhýbat se vlivu světla.
  • Jíst zdravou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály.

Závěr

Problémy s nehty mohou být prvním signalizujícím znamením onemocnění nebo selhání lidského těla. Proto je důležité být opatrní a okamžitě vyhledat lékaře, aby podstoupili potřebné vyšetření. Nezapomeňte užívat zdravou a vyváženou stravu, dostatek vitamíny, minerály a dodržovat osobní hygienu.