Permanentní make-up je často používanou technikou věřenou pro obohacení nebo zvýraznění nebo změnu očního make-upu, obočí, rtů a dalších oblastí. V praxi se permanentní make-up aplikuje tattoo-technologií. Trvá od 5 do 7 let, než se musí opakovat. Minimální lékařské vzdělání není nutné pro provedení tohoto postupu, ale existují některá pravidla, která stanoví, kdo může permanentní make-up aplikovat. Například ve většině států USA, abyste mohli permanentní make-up aplikovat na klienty, musíte mít licence profesionálního pracovníka v oboru krásy.

Kdy je permanentní make-up vhodný?

Permanentní make-up je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zdůraznit a zlepšit svůj make-up, a to buď formou přesného zvýraznění konkrétních částí obličeje, nebo působit na zesílení přirozených obrysů. Pokud se necháte provést permanentní make-up, můžete dosáhnout výrazných očí, zvýraznit své obočí pomocí tvarování, dramaticky zvýšit svou rtěnku. Je také vhodný pro ty, kteří mají slabou pigmentaci, rozmazané kontury obličeje nebo nemohou vykonávat běžný každodenní make-up kvůli fyzickému hendikepu nebo kvůli časovým omezením.

Výhody a nevýhody permanentního make-upu

Permanentní make-up má několik výhod, které zahrnují déle trvající vzhled, úsporu času, možnost nechat si vyrobit barevný odstín, který se přirozeně kombinuje s vaší pletí a lesk, který může dotvářet vaši přirozenou krásu. Nevýhodou permanentního make-upu je to, že po zákroku jsou povoleny pouze mírné změny barvy nebo stylu, vždy však s možností špatného odstínu. To může být také velmi nákladné a může zahrnovat nežádoucí účinky, jako jsou svědění, otok nebo zarudnutí.

Jak se permanentní make-up provádí?

Před zákrokem by vám měl být poskytnut návod k přípravě. Tento postup může obsahovat čištění oblastí, jako je obočí, oči nebo rty, aby se zabránilo infekci. Následně se aplikuje anestetikum, které se aplikuje na oblast pro snížení bolestivosti a snížení nepříjemností. Permanentní make-up se poté aplikuje pomocí injekční stříkačky s náplní, která obsahuje kombinaci pigmentů, aby se dosáhlo barvy a zesílení. Trvá několik minut, než se pigment vpíchne do pokožky, a přibližně 15 až 30 minut, než se pigment ustálí. Poté se injekční stříkačka odstraní a použije se antiseptický roztok, který pomáhá desinfikovat oblast a má ochranný účinek. Po provedení postupu může pokožka na několik hodin zčervenat nebo být velmi citlivá. Také je více než pravděpodobné, že se pigment bude ztenčovat a potřebovat další opakování.

Potřebuji odbornou přípravu k provedení permanentního make-upu?

Všichni, kteří se zapojují do permanentního make-upu, by měli mít určité odborné vzdělání v oblasti kosmetického průmyslu, ale to ne vždy platí. Například ve státě Ohio ve Spojených státech jsou požadovány licencovaní pracovníci v oboru krásy nebo lékaři. Před kontaktováním konkrétního provozovatele permanentního make-upu je proto nezbytné zkontrolovat zákony a pravidla výslovně uvedená pro danou oblast.

Jaká je potřeba péče po provedení permanentního make-upu?

Po provedení postupu je možné, že na oblasti může být silná krvácivost a objeví se na nich modřiny. Poskytovatel permanentního make-upu vám pravděpodobně předepíše aplikaci antiseptického roztoku nebo jiných produktů, jako jsou masti, balzámy, měsíčky, které mají desinfekční, zklidňující a ochranné účinky. Doporučuje se také vyhnout se kyslíku, intenzivnímu slunečnímu záření po dobu asi 10 dnů, aby byla oblast rychleji hojena a pigment plně a stabilně absorbován do pokožky. Je vhodné se zdržet i kávy, čaje, sladkých nápojů, tučných jídel a alkoholu po dobu alespoň 72 hodin po zákroku. Některá pravid